Poznaj swoją stopę od strony biegowej.

Heja,

Na wstępie chciałam Was wszystkich przeprosić za to, że długo nie pisałam, ale uczelnia właśnie się zaczęła i miałam trochę obowiązków.  Zajęcia we wtorki mam od 8 do 19 i na koniec dnia marzę tylko o ciepłym posiłku i łóżku. Więc mam nadzieje, że nie jesteście źli na mnie i wybaczycie mi tą małą niedyspozycję.

A teraz przejdźmy do tematu. Tydzień temu zostałam zaproszona na video badanie stóp do Biegosfery (http://biegosfera.pl/) do Gdańska-Wrzeszcz. Gdy tam jechałam, wiedziałam, że moja stopa jest neutralna… A jednak okazało się coś innego.

WP_20141010_001

Co to jest stopa neutralna, pronujaca i supinująca?

1. Stopa neutralna – stopa neutralna to taka, w której podczas biegu ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie po całej stopie począwszy od początku nastąpnięcia, czyli od pięty, poprzez stawianie całej stopy aż do wybicia i jej oderwania. Stopę taką można rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony. Osoby posiadające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy. Większość producentów oznacza taki model jako „cushion”.

2. Stopa pronująca – pronowanie stóp jest zjawiskiem bardzo częstym, zwykle związanym z płaskostopiem. W stopie pronującej podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy. Pięty w przypadku stóp pronujących często odstają od linii prostej na zewnątrz. W przypadku silnego pronowania buty zużywają się w charakterystyczny sposób: podeszwy butów wypychane są na zewnętrzną część stopy. Bardzo ciężkie pronowanie określane jest czasem mianem „kaczego chodu”.

Pronowanie w mniejszym lub większym stopniu dotyczy bardzo dużej ilości ludzi. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy, do biegania najlepsze będą dla ciebie buty z wzmocnieniami poprawiającymi stopę podczas biegu. W przypadku tych butów wzmocnione są też elementy trzymające piętę. Dzięki tym wzmocnieniom zapobiegniesz ryzyku kontuzji. Twoje buty również nie zniszczą się tak szybko, gdyż będą dopasowane do Twojego stylu chodzenia. Jeżeli Twoje stopy wykazują niewielkie pronowanie, najlepsze będą dla Ciebie buty oznaczone jako „Stability” „Control” lub „Stuctured”. Jeżeli masz silnie pronujące stopy, najlepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w buty „Motion Control”.

3.  Stopa supinująca – w przypadku stóp supinujących, ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź stopy. To zjawisko jest rzadziej spotykane i osoby, których dotyczy mogą swobodnie nosić buty dla osób o stopach neutralnych. Od kilku lat są jednak dostępne w sklepach buty dla supinatorów.

za pomocą Jak kupić odpowiednie buty do biegania?.

102_4242

Jak wyglądało badanie?

Na początku Panowie przeprowadzili ze mną mały wywiad. Następnie kazali mi wejść na bieżnie na skarpetkach, tempo: umiarkowane (7)  i minutka – dwie biegu. Badanie było nagrywane kamerką i zarejestrowane na laptopie. Potem analizowali mój bieg, klatka po klatce. Według tego badania wyszło, że mam bardzo lekko stopę pronującą. Żadne wcześniejsze badanie tego nie wykazało, a tu taka niespodzianka. Dowiedziałam się, że są 3 stopnie pronacji, a ja mam ten najlżejszy, prawie niewykrywalny.

bieznia

Kolejno była moja ulubiona część, czyli dobieranie butów i testowanie je na bieżni w celu poprawy stawiania stopy na ziemi i zniwelowania pronacji. Przetestowałam buty New Balance i Brooks. Najlepsze dla mnie okazały się New Balance W870 V3 za 399,99 zł. Naprawdę Panowie w tym sklepie znają się na rzeczy i świetnie dobierają buty.

but_NB

Koszt badania wynosi 35 zł, ale gdy kupuje się u nich buty jest za darmo.

Polecam wykonać taki test, ponieważ wtedy wiadomo jakie buty można dla siebie dobrać i czuć lepszy komfort biegania. A chłopaków z Biegosfery polecam z całego serca – sympatyczni, uśmiechnięci, doświadczeni i pożartować można. 😉

z9647530M

Zapraszam do chłopaków pod adresem:

Gdańsk

Al. Gen. J. Hallera 117 ( mapka dojazdu poniżej )

80-416 Gdańsk Wrzeszcz

Godziny otwarcia:

poniedziałek –  piątek : 10 – 19

sobota :     10 – 15

e-mail: sklep@biegosfera.pl

tel. (58) 717 25 26

Buziaki i zapraszam jutro do konkursu!! Jest o co powalczyć!! 🙂

 

Dodaj komentarz