Test Coopera – czym jest?

Heja,

Dzisiaj kilka słów o teście dla biegaczy w celu sprawdzenia szybkości i wydolności. Test coopera jest to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu.

CEL:

Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

 

TEREN:

Próba biegowa powinna odbywać się na miękkiej nawierzchni lub też na tartanie na stadionie lekkoatletycznym. Odległości powinny być wyraźnie i dokładnie zaznaczone co 100 m. Dość ważnym jest, aby uczestnicy próby biegli w miarę równomiernym tempem i kończyli test wyraźnie zmęczeni.

 

PRZYGOTOWANIA:

Przede wszystkim dobra rozgrzewka to podstawa należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym.

 

BIEG:

3… 2… 1… START!! Na początku nie należy narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Zachęcamy także do udziału w treningach organizowanych przez “Biegam Bo Lubię”.

 

WYNIK:

W specjalnych tabelach zawarte są wyniki uwzględniające wiek i płeć testowanej osoby. Oczywiście sportowcy wyczynowi podlegają ocenie według odmiennych, wyższych kryteriów. Jeśli jesteś początkującym biegaczem w wieku 25 lat, może Cię zadowolić wynik 2400 metrów.

TABELA WYNIKÓW:

12_TC_grupa_8_20

12_TC_grupa_20_sport

I NA KONIEC MÓJ DYPLOM Z PIERWSZEGO TESTU COOPERA 🙂

WYNIK DO POPRAWKI!! 🙂

P_20140606_165041

Dodaj komentarz