Wkładki do butów biegowych – hit czy kit?

Pracując w sklepie z obuwiem biegowym miałam możliwość poznania różnych metod dobierania obuwia dla jak najlepszego komfortu biegania. Jedną z metod jaką poznaliśmy było badanie stóp przy pomocy urządzenia, które nazywa się branock. Gdzie za jego pomocą dobierało się nie tylko prawidłowe obuwie, ale też pomocne przy bieganiu wkładki. W tym poście odpowiem na 2 nurtujące pytania, na które często musiałam odpowiadać przy pracy z klientem biegowym: Czy wkładki są mi potrzebne? Czym wystarczy mi tylko but ze stabilizacją?

Moja wiedza na temat stóp i obuwia biegowego od czasów postu o badaniu stopy wideoanalizą wzrosła. Mam nadzieję, że wiele niejasności dzisiaj wyjaśnię.

Czym są niestabilne stopy?

Nasza stopa została zaprojektowana tak, aby dostosowywać się do nierównego, naturalnego terenu. Nasz świat staje się coraz bardziej płaski, twardszy i mniej naturalny, przez co Nasze stopy cierpią i się zniekształcają. Może wystąpić (nad)pronacja (rotacja do wewnątrz) stóp, starając się dopasować do powierzchni. Niestety mamy tendencję do pozostawania w tej pozycji zbyt długo, gdy siedzimy, czy biegamy po betonowej dżungli. To powoduje, że stopy są niestabilne, czyli kostka i kolano „idzie” do wewnątrz, palce przesuwają się do przody (przez to mamy większy rozmiar obuwia biegowego) i może wystąpić asymetria obręczy biodrowej.Nogi

Warto to zabezpieczyć i w tym mogą pomóc wkładki, ponieważ but dla nadpronatorów z twardszą pianką od wewnętrznej strony nie stabilizuje samej stopy, lecz buty. Element ten został wprowadzony przez producentów, aby podeszwa równomiernie się wybijała z obu stron, przy zwiększonym nacisku od wewnętrznej strony. Wyjątkiem są osoby, które mają w bardzo małym stopniu stopę nadpronującą. Wtedy takie buty faktycznie pomagają.superfeet

Co takiego dają wkładki i po co są?

Wkładki, które są odpowiednio wysklepione pod Nasze stopy mają za zadanie zabezpieczać je przed nadmierną pronacją. Produkt, który sprzedawałam w sklepie był pod trzy wzorcowe profile stopy. Jeśli chcesz mieć wkładkę zrobioną pod siebie warto się udać do podologa. Wkładki mają korygować postawę, więc jeśli boli Cie kręgosłup, to nie znaczy, że ból pochodzi tylko z powodu kręgosłupa, ale może wyjść od nieprawidłowej postawy całego układu kostnego. Jeśli kostka jest źle ułożona to za nią idzie źle ułożone kolano, biodro i aż do kręgosłupa.

Wkładka Zielona dla najwyżej stabilizacji.
Wkładka Zielona – najwyższa stabilizacja

Wkładki Superfeet, ale też innych marek mają wyprofilowaną plastikową część, która zapewnia stabilizację pięty, która w płaskich butach się przesuwa na bok. Można zauważyć to u osób, które mają dość mocną nadpronację. Dlatego większość osób z tą przypadłością mają zdarte buty po zewnętrznej stronie. Ten plastykowy element również zabezpiecza Nasz łuk stopy od nadmiernego zapadania się, aby nie powstały kontuzje typu zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Wkładka Różowa - średnia stabilizacja (wersja dla kobiet)
Wkładka Różowa – średnia stabilizacja (wersja dla kobiet)

Jednak fragment stabilizujący może niektórym przeszkadzać lub uwierać i nie będzie odpowiedni do jego stopy. Dlatego producent wkładek SuperFeet dał 60 dni gwarancji satysfakcji, że bez podania powodu można te wkładki zwrócić. Wiadomo wkładki są robione pod profile wzorcowe, więc nie każdemu mogą przypasować.

Wkładka Niebieskie - średnia stabilizacja (wersja dla mężczyzn)
Wkładka Niebieskie – średnia stabilizacja (wersja dla mężczyzn)

Podsumowując – warto, czy nie?

Moim zdaniem wkładki są dla osób, które miały już kiedyś mocne kontuzje i chcą je do końca wyleczyć, dla osób ze sporą wagą, aby zabezpieczyć stawy oraz dla osób, które mają mocną nad pronację. W innych przypadkach to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeśli ktoś biega 2-3 razy w tygodniu to nie powinno mu się nic stać. Wystarczy dołożyć te 150-200 zł więcej do lepszych butów z wyższą amortyzacją i delikatną stabilizacją. Jednak jeśli chcesz się skusić na wkładki, to producent SuperFeet daje Ci 60 dni możliwości zwrotu bez podania przyczyny, więc może warto spróbować?

Jestem ciekawa co sądzicie na temat wkładek do butów biegowych, warto czy nie?pozdrawiam

 

4 Comment

 1. Kasia K. says: Odpowiedz

  Warto też sprawdzić wkładki z naturalnych materiałów, ja osobiście polecam wkładki marki Footmate (polskiej produkcji) z naturalnej skóry owczej w wersji Alfa lub Alfa Comfort doskonale podpierają łuk poprzeczny i podłużny stopy co znacząco wpływa na profilaktykę płaskostopia. Mają też wykończenia z pianki lateksowej co dodatkowo amortyzuje i odciąża przemęczone stopy. Polecam i zapraszam na http://sklep.footmate.pl

  1. Pytanie jeśli są z naturalnej skóry to raczej słabo trzymają łuk stopy. Przynajmniej mi się tak wydaje. Dodatkowo dochodzi większy nacisk przy bieganiu i jestem ciekawa jak to się sprawdzi w wypadku mężczyzny, który waży 90 kg?

   Pozdrawiam 🙂

 2. Dobre i wygodne wkładki do butów to podstawa, szczególnie jak spędzamy na nogach całe dnie 🙂

 3. Marcin says: Odpowiedz

  Mam wrażenie, że w moich butach do biegania gąbka amortyzująca się już ubiła. Wystarczy dokupić taką wkładkę czy muszę wydac pieniądze na nowe buty?

Dodaj komentarz