Zalety picia kawy zbożowej

Dzisiaj kupiłam kawę zbożową Inka, która była moim smakiem dzieciństwa. Pamiętacie te czasy lat 90, gdzie na śniadanie piło się Inkę albo kakao. Ja je doskonale pamiętam i dzisiaj przypominałam sobie jej smak. Chciałabym w tym poście napisać zalety picia kawy zbożowej, by przekonać Was, że poranek ze zbożówką może być też miły.

Większość osób rozpoczyna dzień od czarnej kawy z mlekiem lub bez, ale nie wiecie jakie konsekwencje ma picie czarnej kawy. Część osób często pije kawę dla smaku, niż dla walorów pobudzających, dlatego moim zdaniem warto pić kawę zbożową, która jest lepsza dla organizmu, ponieważ mniej podrażnia śluzówkę żołądka. Można wnioskować, że na rozbudzenie jest idealna. inka

Zalety picia kawy zbożowej

Możesz ją pić bez ograniczeń, również wieczorem, bo nie zawiera pobudzającej kofeiny. Z tego samego powodu jest bezpieczna dla chorych na serce, dzieci i kobiet w ciąży.

Trzy filiżanki kawy zbożowej pokryją połowę dziennego zapotrzebowania na błonnik. Ogranicza on wchłanianie tłuszczu w przewodzie pokarmowym, a w towarzystwie sporej ilości wody pęcznieje w jelitach, dając poczucie sytości.

Łyżka stołowa kawy zbożowej dostarczy Ci 1/5 dziennej dawki selenu i magnezu. Selen to jeden z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy, a magnezu potrzebujesz, aby radzić sobie ze stresem. Dodatkowo kawę, którą kupiłam zawiera dodatkowo więcej magnezu. Pamiętajcie, że zwykła kawa wypłukuje ten makroelement z organizmu!

Warto także wspomnieć, że kawa zbożowa to źródło polifenoli, które to działają jako naturalne przeciwutleniacze. Wspomagają zatem neutralizację wolnych rodników, wpływających na procesy starzenia się organizmu czy nowotwory.inka

Kawa zbożowa a odchudzanie

Kwestia udziału kawy zbożowej w diecie odchudzającej jest kwestią sporną. Z jednej strony zawiera ona pobudzające i regulujące metabolizm oraz perystaltykę jelit składniki. Jednak wbrew pozorom, jest dość sycąca i posiada wysoki indeks glikemiczny, który to charakteryzuje przecież produkty, których w czasie odchudzania należy unikać niemal jak ognia. Jak więc brzmi odpowiedź na pytanie o to, czy kawa zbożowa może być spożywana przez osoby walczące z nadmiarem kilogramów? Można sformułować ją w ten sposób: nie ma produktu, który w magiczny sposób sprawi, iż schudniemy, i nie ma też takiego, który spożywany w rozsądnych ilościach proces odchudzania zahamuje (szczególnie, że nie mówimy tu o słodyczach, lecz produkcie naturalnym i bogatym odżywczo). Tak więc, nawet jeśli walczymy z nadwagą, nie musimy wystrzegać się kawy zbożowej. Pijmy ją z umiarem i w towarzystwie niezbyt tłustych dodatków, gdyż połączenie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym oraz tłuszczu sprzyja przybieraniu na wadze.pozdrawiam

6 Comment

  1. Nie zdawałam sobie sprawy, że kawa zbożowa ma tyle zalet.

    1. To prawda, sama się zdziwiłam. 🙂

  2. Ja natomiast piję tylko i wyłącznie kawę zbożową właśnie ze względu na jej właściwości lub mieszam ze zwykłą kawą 🙂

  3. młynki Lelit says: Odpowiedz

    Dawniej piłam kawę zbożową, jednak z czasem odstawiłam ją na rzecz kawy z ekspresu. Obecnie czasem ją piję szczególnie do śniadania.

  4. Ciekawe informacje!

  5. Zdecydowanie warto pić zbożową kawę.

Dodaj komentarz